První pomoc při domácím násilí

Aby se člověk  dostal ze začarovaného kruhu, musí udělat jednu zásadní věc. Přetnout pouta, která ho s agresorem pojí.

Musí to udělat každá z nás, sama za sebe a proto si uvědomte:

UVĚDOMTE SI ŽE:

  1. Jste skvělá a zasloužíte si lásku a hezké zacházení! Nevěřte mu, pokud se vás snaží přesvědčit o opaku. Tím, jak  vám předhazuje jaká jste (nevzdělaná, špatná manželka, kuchařka, matka a já nevím co ještě), jen záměrně  sráží vaše sebevědomí. S nízkým sebehodnocením jste závislá na jeho přijetí a lásce. Jste tak pro něj snadno ovladatelná.
  2. Nemůžete za to! I kdyby jste se 1000 krát mýlila nebo udělala něco nevhodného, nikdo nemá právo zacházet s vámi špatně. Neustálými výčitkami co jste kdy udělala špatně nebo neudělala, ve vás vyvolává  záměrně pocity viny. A protože jste slušně vychovaná, snažíte se svá „pochybení“ napravit. To se mu velmi hodí, protože vás má na lopatkách.
  3. Nestyďte se! Nikdo z nás nevidí za roh. Není vaše vina, že se z toho milého chlapce vyklubal násilník. Je to dospělý člověk a za své činy zodpovídá jen on sám. Vy v žádném případě nenesete odpovědnost za jeho chování. Nenakládejte si tedy větší břímě, než unesete.
  4. Mluvte o tom! Domácí tyran většinou na veřejnosti budí dojem milého a šaramantního muže. Pokud budete o jeho temné stránce mlčet, nemůžete čekat, že vám někdo z okolí či rodiny podá pomocnou ruku. Naopak, pokud si stěžovat nebudete vy, udělá to váš drahý (a bude spřádat plány proti vám). Nakonec to budete vy, koho ostatní podrazí a odsoudí.

5  Nenechte se izolovat! … tak už jsme si zbyli jen my dva…tohle velmi rád prohlašuje, protože ví, že sama jste proti němu bezmocná. Odstřižením od lidí které máte ráda, upevňuje svou absolutní nadvládu nad vámi.


6  Získejte zpět hranice! Vaše manželství je pro něj bojem o moc. Nechce budovat kvalitní vztah, potřebuje jen vládnout. A tak vás stále více zatlačuje do kouta. Začněte po malých krůčcích získávat zpět  své sebevědomí a prosazovat svá přání (pokud je to ještě možné).


7  Seznamte se situací děti. Vaše děti jsou vnímavé bytosti a velmi dobře cítí, že to, co se doma děje není v pořádku. Pokud budete tolerovat a omlouvat agresivní chování a nedáte jim jasně najevo, že se tatínek nechová správně,  za čas děti agresivitu přijmou jako normální. V dospělosti se budou samy podle tohoto vzoru chovat.  Agresivní jednání tak budou dále přenášet i do  svých rodin jako dědičný hřích. Pokud s dětmi o situaci nebudete mluvit vy, opět se iniciativy ujme agresor a je víc než jisté, že děti zmanipuluje tak, aby byly na jeho straně. O děti tak můžete lehce přijít a to i pokud již jsou dospělé.


8  Sbírejte důkazy. Lékařské zprávy, policejní záznamy, fotky demolované domácnosti po ataku, vše co může být důkazem dění ve vaší domácnosti.  Obzvláště pokud máte děti, budete důkazy potřebovat při soudním jednání o jejich svěření do vaší péče. Bez důkazů jste ztracená. Nezapomeňte, že agresor je skvělý manipulátor, který si dokáže získat všechny na svou stranu, policii a soudy nevyjímaje.


9  Nevěřte mu! Omlouvá se, prosí, je milý, nosí  dárky, bere vás na výlet či na večeři a slibuje že tentokrát už vás čeká jen sluncem zalitý život? Nenechte se uchlácholit, nic se nezlepší ani kdybyste se odstěhovali na severní pól! Pravidelné střídání líbánek a ataků patří k základním znakům domácího násilí. Vše, co vám předvádí, je jen součástí hry o udržení moci nad vámi.


10  Odkládejte si peníze na zvláštní účet. Jednou z nejmocnějších zbraní agresora jsou finance. Finančně nezávislá žena  může ze vztahu kdykoli odejít, ale žena bez vlastních příjmů moc na výběr nemá. Je to otrokyně, která prostě od svého „živitele“ odejít nemůže. Nedávejte proto všechno do společné kasy, ale odkládejte si sama na sebe. Jen peníze vám mohou dát svobodu rozhodovat sama o sobě. Možná, že dnes vaše situace není tak kritická, abyste pomýšlela na odchod. Jednou svůj názor ale můžete změnit a peníze do nového začátku se vám budou velmi hodit.