Jak se správně rozhodovat?

Člověk se v dnešní době musí rozhodovat na každém kroku. Každé, byť sebenepatrnější rozhodnutí může mít důsledky do budoucna. Rozhodnu se, že se  dnes nebudu snídat a za hodinu se mi udělá špatně. Jdu zkratkou a  šlápnu do psího hovínka. ..tady v podstatě o nic nejde, ale člověk je na sebe stejně naštvaný.

Co ale rozhodnutí, která vám mohou radikálně změnit život? Odejít z práce, mít dítě, koupit dům na vesnici, opustit manželství….Tato rozhodnutí mají obrovské následky na náš budoucí život a tak přešlapujeme, a řešení oddalujeme.

 

Pro ulehčení rozhodování se hodí snadná metoda 10-10-10, díky které se můžeme rozhodnout v souladu se svými nejdůležitějšími hodnotami (rodina, peníze, láska, svoboda..). Každý má žebříček hodnot jiný a podle toho také volí i svou cestu. Například někdo klade na první místo děti a tak od něj těžko může člověk očekávat, že vezme práci, kde bude většinu roku mimo domov.  Na druhou stranu vrcholná manažerka se asi nestane ženou v domácnosti.

Někdy je samozřejmě nutné dělat kompromisy a od toho je právě metoda 10-10-10. Přivede vás vaše rozhodnutí k životu, který je podle vašich představ? Stojí případné nepohodlí a bolest za konečný výsledek?

Na každý problém se podívejte ze dvou hledisek. Co se stane, pokud si vyberu variantu a, co se stane při variantě b. Která se vám více líbí a souzní s vašimi hodnotami?

  1. 10 minut – co mi mé rozhodnutí (např opustit agresivního manžela) přinese teď. Jaké překážky musím překonat, co mě to bude stát, jak se bude chovat okolí, jak se budu cítit.
  2. 10 měsíců – jak bude můj život vypadat bez partnera v období za rok? Co budu řešit, jaký se budu cítit.
  3. 10 let – jak se bez partnera cítím v delší budoucnosti. Odpovídá tento život mým hodnotám?

Zpravidla je to tak, že v období bezprostředně po radikálním řezu se situace stane pro člověka těžší. Musí řešit spoustu nových věcí a ne nadarmo se říká, že každá změna bolí. Proto je zde i dlouhodobější horizont, aby člověk mohl uvážit, čím bude  toto počáteční trápení v budoucnu kompenzováno a jestli stojí konečný výsledek za případné nepohodlí a bolest.