3 kroky k harmonickému vztahu

Jak přimět partnera k tomu, aby se k vám choval hezky?

  1. Odpoutejte se od minulosti                                                                              Neprobírejte se svými pocity lítosti a viny. Přestaňte řešit co, kdy, jak, proč…Je to minulost, kterou již nezměníte. Takovými úvahami trápíte jen sama sebe. Vaše mysl je zamořená stálými výčitkami ať již k sobě, nebo k druhým. S touto zamořenou myslí jste ideální kořistí právě pro manipulátora, který vše obratně využije ve vlastní prospěch. Odpusťte proto sobě i druhým a uvědomte si, že jste všichni dělali jen to nejlepší, co jste v dané chvíli uměli.

 

2. Zvládejte vlastní emoce                                                                                Kdo ovládá vlastní emoce, ovládá i situaci. Manipulátor umí s emocemi druhých pracovat velmi dobře. Chladnokrevně si vypočítá, co kdy říct a jak na to bude druhý reagovat. I proto na okolí působí často jako učiněný beránek. Vy však víte své. Proto své emoce kontrolujte a nenechejte se vyvést z rovnováhy jeho narážkami, výhrůžkami, vydíráním, prošením, atd. Nenechte se vtáhnout do nekonečných a vyčerpávajících hádek. Manipulátor je vyvolává, protože lační po vaší energii. Vaše omluvy, vysvětlování, slzy, křik.., to vše jej velmi posiluje. Zvítězit můžete jedině tehdy, když mu tuto energii neposkytnete. Buďte proto klidné a soustředěné, a mějte na mysli, že hádky jsou pouze součástí jeho hry o moc. S vámi nemají opravdu nic společného.

3. Zlepšete vzájemnou  komunikaci

Je-li u nějaké události více lidí, každý vidí stejnou věc svýma očima. Každý vnímá na události něco jiného a tak jeho názor není objektivní, ale odráží subjektivní vnímání jedince.

Stejně je tomu i v partnerství. Každý má jiné zkušenosti, a tak i 2 lidé mohou vidět situaci naprosto odlišně. Je třeba druhého nejdříve vyslechnout a potom mu sdělit asertivním způsobem své stanovisko. á událost svým pohledem. Proto je důležité pochopit, jak situaci vnímá druhý. Pak je již stačí  užít asertivních technik a vysvětlit partnerovi i své stanovisko.